Sizi bilgilendirelim!

Teslimat ve İade

1- Siparişim eksik çıktı, ne yapmalıyım?
Siparişler, kargoya verilmeden önce son kez kontrol edilir ve eksiksiz olarak kargoya verilir. Eğer siparişinizin eksik olduğunu düşünüyorsanız; kargo yetkilisinin yanında paketi açıp zabıt tutturunuz. Durumu sipariş numaranız ile Müşteri Temsilcisi ile iletişime geçiniz. Unutmayın, imza atarak ürünü teslim aldığınızda; kargo firmasının görevini tam olarak yerine getirdiğini kabul etmiş sayılırsınız.

2- Ürünüm kargo sırasında hasar görmüş, ne yapmalıyım?
Ürünü teslim alırken paketi açınız ve içindekileri kontrol ediniz. Eğer ürünün zarar gördüğünü düşünüyorsanız, lütfen kargo yetkilisine zabıt tutturup ürünü teslim almayınız ve Müşteri Temsilcisi ile sipariş numaranızla birlikte iletişime geçiniz. Unutmayın, imza atarak ürünü teslim aldığınızda; kargo firmasının görevini tam olarak yerine getirdiğini kabul etmiş sayılırsınız.

3- Ürünü iade etmek istiyorum, nasıl bir prosedür izlemeliyim?
Satın almış olduğunuz bir ürünü yedi (7) günlük süre içinde iade edebilirsiniz. İade edilecek ürünün kesinlikle kullanılmamış olması, ticari vasıflarını yitirmemiş olması, ambalaj ve içeriklerinin tam olması gerekmektedir. Müşteri, ürünü teslim aldığı gibi iade etmekle yükümlüdür. Böyle bir durumda, iade isteğinizi belirlerken bir dilekçe, ürün ve faturanızı firmamıza kargo ile gönderebilirsiniz. Gerekli incelemeler yapılıp iadesinde kusur olmadığı birimlerimizce onaylandıktan sonra, 2 hafta içinde ürün fiyatı hesabınıza veya kredi kartınıza geri yatacaktır. Bu işlemler sırasında oluşacak kargo ücretleri müşteriden kesilecektir. Vandalina E-Ticaret; üründe ve ambalajında herhangi bir açılma, bozulma, kırılma, tahrip, yırtılma, kullanılma ve sair durumları tespit ettiği hallerde ve ürünün müşteriye teslim edildiği andaki hali ile iade edilememesi halinde ürünü iade almayacak ve bedelini iade etmeyecektir.

4- Gönderdiğiniz ürün defolu çıktı - arızalandı, ne yapmalıyım?
Ürün müşteriye ulaştıktan sonra ortaya çıkabilecek arızalar için, ürünün marka-modeli ve sipariş numarası bilgileri ile Müşteri Temsilcisi ile iletişime geçiniz. Kulanıcı hataları dışında arızalanan veya defolu çıkan ürünlerin, geri iade veya ürün değişiminde kargo ücreti tarafımızca karşılanır. Kargoyu karşı ödemeli olarak "Yurtiçi Kargo" firmasıyla göndermelisiniz.

5- Sipariş İptali
Vermiş olduğunuz siparişin iptali veya ürün değişikliği konusundaki taleplerinizi siparişinizi oluşturduğunuz gün içerisinde 10:00 - 16:00 saatleri arasında 0850 304 8635 numaralı telefonumuzdan vandalina.com müşteri ilişkileri birimine ulaşarak gerçekleştirebilirsiniz. Bu talebinizi aynı zamanda info@vandalina.com 'a sipariş numaranız ile iletirseniz müşteri ilişkileri birimimiz sizinle bağlantıya geçerek talebinizi gerçekleştirecektir.